معرفی سایت

هر چند رشته‌ی اتنوموزیکولوژی به‌عنوان شاخه‌ای از علوم جدید همچون مردم‌شناسی (انسان‌شناسی) در طول تاریخ عمر چندانی ندارد، خصلت بینا رشته‌ای بودن آن را با پهنه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ي وسیعی از علوم در ارتباط قرار می‌دهد که حلقه‌ی دست‌اندرکاران و موضوعات درگیر با آن به‌سرعت گسترش می‌یابد. از سال ۱۳۹۱ که این رشته در دانشگاه‌های تهران و هنر راه افتاد، به‌طور وسیعی بر اجتماع پژوهشگران متمرکز بر موسیقی و اندک اتنوموزیکولوژیست‌های تحصیل‌کرده در خارج اضافه شد، به‌گونه‌ای که امروز می‌توان از جامعه‌ی پژوهشگران مرتبط با این رشته سخن گفت و البته که ارتباط مسئله‌ی کلیدی در انسجام آن‌ها است.

در این راستا پایگاه اتنوموزیکولوژی فعالیتش را نخست در قالب وبلاگی (از تیر ۱۳۸۹) و بعدتر وب‌سایتی (دی ۱۳۹۶) بانامِ ethnomusicology.ir و باهدف معرفی رشته‌ و در نگاهی وسیع‌تر، معرفیِ حوزه‌ها و رشته‌های مرتبط با پژوهشِ موسیقی، توسط حامد جلیلوند آغاز به‌کار کرد. از زمستان ۱۳۹۸ تحولاتی در سایت و برنامه‌های پیشِ روی آن ایجاد شد که پیش از هر چیز تغییر امور مرتبط با نگهداری و به‌روزرسانی این پایگاه از فرد به هسته‌ی مرکزی مدیریت حامد جلیلوند، آرمان گوهری‌نسب و بهرنگ نیک‌آیین با هدف پرداختن به ضروریات رشته و اجتماعِ آن در ایران است. قرار است با گردآوریِ و طبقه‌بندی منابعِ ضروریِ رشته شامل مقالات علمی، پایان‌نامه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها و سخنرانی‌ها در حوزه‌های مرتبط با اتنوموزیکولوژی (موسیقی‌شناسی، پژوهش هنر، مردم‌شناسی (انسان‌شناسی)، جامعه‌شناسی، مطالعات فرهنگی و دیگر رشته‌ها) و اشاعه‌ی آن‌ها در این پایگاه و تولید و انتشار پادکست هایی درباره‌ی رشته‌ی اتنوموزیکولوژی و مسائل آن بر قوامِ جامعه و کیفیت تولیدات علمی آن در ایران، هر‌چند ‌اندک، بیفزاییم و به مسیریابی علاقمندان این رشته در ایران کمک کنیم.

امید است این پایگاه بتواند به‌عنوان یک پرتال برای دانشجویان و پژوهشگرانِ اتنوموزیکولوژی در فضای وبِ فارسی ایفای نقش کند. پایگاه خود را موظف می‌داند علاوه بر پایبندی بر قوانین کشوری، از اصول علمی و اخلاقی تبعیت کند و امکان انتشار مطالبی با رویکردهای مختلف را فراهم بیاورد.