دانشکده اتنوموزیکولوژی دانشگاه کالیفرنیا (UCLA)

اساس و زیربنای مدرسه موسیقی هرب آلبرت یا همان دپارتمان اتنوموزیکولوژی دانشگاه کالفرنیا ((UCLA ،در سال 1960 توسط مانتل هود اتنوموزیکولوگ شناخته شده معاصر پایه ریزی و تاسیس شده است.در سالهای اولیه دانشمندان مهمی همچون چارلز زیگر، برای پیشبرد اهداف و چشم اندازهای آینده با این دانشکده همکاری داشتند.اما حد فاصل سالهای 1960 تا 1989 اتنوموزیکولوژی صرفا یکی از برنامه های درسی و زیر مجموعه موسیقی در این دانشکده بود.در 1989 گروه مستقلی با عنوان موسیقی شناسی قومی و موسیقی شناسی سیستماتیک در این دانشکده به وجود آمد و سرانجام در سال 1995 این دپارتمان به دانشکده اتنوموزیکولوژی تغییر نام داد.در این دانشکده موضوعات متعددی پیرامون موسیقی های قومی جهان،موسیقی های مردمی،موسیقی جز و موسیقی کلاسیک تدریس می شود.در طول سال تحصیلی 2010 و 2011 این دانشکده پنجاهمین سال فعالیت خود را در این زمینه ها با بر برگزاری سمپوزیوم و کنسرت و نمایشگاه ،جشن گرفت.در این پنجاه سال بیشترین مدرک فوق لیسانس و دکترا در رشته اتنوموزیکولوژی در جهان از دانشگاه کالیفرنیا صادر شده است.فارغ التحصیلان این دانشکده در طی این سالها گرایش های موسیقی شناسی قومی را در سایر دانشگاه ها و مراکز آموزشی در امریکا توسعه بخشیده اند.در این میان باید گفت موسیقی شناسی سیستماتیک تنها گرایش موسیقی شناسی در ایالات متحده است که درصرفا دانشگاه کالیفرنیا تدریس می شود و عامل نوآوری در این رشته بوده است. در سال 1991 رشته اتنوموزیکولوژی در مقطع لیسانس هم دانشجو پذیرفت و از سال 1996 مطالعات موسیقی جز نیز گرایش های این دانشکده افزوده شد. نظام آموزش اتنوموززیکولوژی در «یو سی ال ای» برای رسیدن به یک توازن بین درک مسائل نظری مهم در این دانش جدید و عمق بخشیدن و یا تخصص در یک یا چند نوع از انواع موسیقی های سنتی فرهنگ های مختلف جهان ، از جمله آفریقا ، اروپا ، آمریکا ، غرب ، شرق ، جنوب و جنوب شرقی آسیا تلاش می کند. درک ساختار و عملکرد موسیقی از ویژگی های مهم پژوهش اعضای هیات علمی و تدریس در این دانشکده است ؛به همراه قرائت متفاوت از پیچیدگی های صدا و موسیقی در شرایط اجتماعی و فرهنگی. بر این اساس برنامه درسی در این دانشکده متعهد به مطالعه نظری و تحلیلی موسیقی و همچنین توجه به عملکرد موسیقی در بافت فرهنگی جامعه است.

دانشجویان در مقطع کارشناسی از طریق رشته های انتخابی ، برای تنوع اهداف شغلی ، از جمله مطالعه موسیقی شناسی قومی در مقطع فوق لیسانس یا آهنگسازی و اجرای موسیقی ، کار در صنعت این هنر ، خدمت به جامعه در بخش غیر انتفاعی و یا تبدیل شدن به معلم موسیقی آمادگی پیدا میکنند. موسیقی فیلم و انیمیشن ؛ آکوستیک ،درک موسیقی و شناخت ،برنامه های کاربردی کامپیوتر در موسیقی شناسی سیستماتیک ، تحقیق در آزمایشگاه آکوستیک ، روانشناسی و موسیقی و …نیز از دیگر گرایش های تحصیلان تکمیلی در دانشگاه کالیفرنیا است. همچنین از منظر فلسفه هم، با استفاده از بینش فیلسوفانی همچون هانس گئورگ گادامر ، مارتین هایدگر ، و… به موسیقی و به مفهوم فرهنگ و سنت موسیقایی پرداخته می شود.علاوه بر این در بخش مطالعات موسیقی جز ، دانش جویان مهارت های لازم برای تفسیر ، آهنگسازی و حتی هنر بداهه در جز را می آموزند.
پایگاه اینترنتی: http://www.ethnomusic.ucla.edu

ارتباط با مدیران:
Chair : Helen Rees: hrees@arts.ucla.edu
Name Title Email address Office Phone in usa
Armstrong, Donna
Chair’s Assistant donnaa@arts.ucla.edu
310-825-8381 310-825-8381
Blankenship, Kevin

Publications Assistant

ethnopub@arts.ucla.edu

310-825-5947 310-825-5947
Bradley, Alfred
Undergraduate Advisor abradley@arts.ucla.edu
310-825-4768 310-825-4768

Eckart, Michele
Stage Manager

meckart@arts.ucla.edu
310-206-1095 310-206-1095
Hood, Kathleen
Publications Director and Events Coordinator ethnopub@arts.ucla.edu
310-825-5947 310-825-5947
Martinelli, David
Electronics Technician ethnolab@arts.ucla.edu
310-206-3943 310-206-3943

McKerroll, Sandra
Graduate Advisor

sandram@arts.ucla.edu

310-825-4769 310-825-4769
Molina, Jennie Accountant jmolina@arts.ucla.edu
310-206-5184 310-206-5184

Nerell, Loren
Recording Technician

lnerell@arts.ucla.edu
310-825-5260 310-825-5260
Pratt, Carol
Receptionist cpratt@arts.ucla.edu
310-206-3033 310-206-3033
Rancier, Megan
Assistant to the Director mrancier@arts.ucla.edu
310-206-9593 310-206-9593

Rewal, Glen

Computer Resource Manager
grewal@arts.ucla.edu
310-206-0848
310-206-0848

Rider, Martha
Management Services Officer

mrider@arts.ucla.edu
310-825-4767 310-825-4767
Roberts, Dianne
Personnel Administrator droberts@arts.ucla.edu
310-206-3020 310-206-3020

Su, Angela
Student Affairs Officer
angiesu@arts.ucla.edu
310-206-5002 310-206-5002

نویسنده: محسن شهرنازدار
منبع: انسان‌شناسی و فرهنگ.

Releated Post

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *